menu
Medisch nieuws

Studie vindt bewijs van aanhoudende lyme-infectie in de hersenen ondanks agressieve antibioticabehandeling

Onderzoekers van de Tulane universiteit vonden de bacteriën die de ziekte van Lyme veroorzaken in het hersenweefsel van een vrouw, die lang geleden aan een neurocognitieve stoornis had geleden na haar diagnose en behandeling van de ziekte van Lyme. De aanwezigheid van de Borrelia burgdorferi spirocheten in de hersenen en het ruggenmerg van de voormalige lymepatiënt, zijn het bewijs van een aanhoudende infectie. De bevindingen zijn gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Frontiers in Neurology. 

 

Alt =

Ziektegeschiedenis van de patiënt

De 69-jarige vrouw, die tijdens haar ziekte progressief slopende neurologische symptomen had, besloot haar hersenen te doneren aan de Columbia universiteit voor onderzoek naar de ziekte toen haar toestand verslechterde. Hoewel ze 15 jaar eerder voor het eerst de klassieke symptomen van de ziekte van Lyme had ervaren met een erythema migrans en hiervoor na haar diagnose werd behandeld met 10 dagen doxycycline, ervoer ze twee jaar later een voortdurende neurologische achteruitgang, waaronder een ernstige bewegingsstoornis en persoonlijkheidsveranderingen. Ze bezweek uiteindelijk aan Lewy body dementie. 

Lewy body dementie wordt in verband gebracht met abnormale eiwitafzettingen in de zenuwcellen van de hersenen, die het denken, de beweging en de stemming kunnen aantasten, wat kan leiden tot een ernstige vorm van dementie. Dit is de eerste keer dat onderzoekers een mogelijke correlatie hebben vastgesteld tussen infectie met de ziekte van Lyme en Lewy body dementie.

Intacte spirocheten in de hersenen

Met behulp van drie zeer gevoelige detectiemethoden, gevalideerd met monsters van niet-menselijke primaten in het Tulane National Primate Research Center, concludeerde het onderzoeksteam dat op het moment van overlijden van de donor haar centrale zenuwstelsel (CZS) nog steeds intacte spirocheten bevatte, ondanks langdurige agressieve antibiotische behandeling van lymeziekte op verschillende tijdstippen tijdens haar ziekte. 

De onderzoekers maakten gebruik van immunofluorescentiekleuring om de spirocheten in beeld te brengen, polymerase-kettingreactie (PCR) om de aanwezigheid van B. burgdorferi-DNA te detecteren en RNAscope om te bepalen of de spirocheten levensvatbaar waren. 

Persisterende herseninfectie 

Eerder onderzoek door de hoofdauteur van de studie, Monica Embers, professor microbiologie en immunologie bij Tulane, concludeerde dat een B. burgdorferi-infectie zou kunnen aanhouden in het centraal zenuwstelsel van resusapen na de standaardkuur met doxycycline, die wordt voorgeschreven voor de ziekte van Lyme. Embers hoopt dat deze laatste bevindingen de weg effenen voor onderzoek naar de aanwezigheid van B. burgdorferi bij autopsies van andere patiënten, die een ernstige neurocognitieve achteruitgang hebben doorgemaakt. 

“Deze bevindingen onderstrepen hoe hardnekkig deze spirocheten kunnen zijn ondanks meerdere rondes van antibioticabehandeling” zei Embers. “We zullen geïnteresseerd zijn in het onderzoeken van de rol die B. burgdorferi kan spelen bij ernstige neurologische aandoeningen, aangezien dit een onderzoeksgebied is dat nog niet volledig is onderzocht.” Ongeveer 15% van de patiënten bij wie de ziekte van Lyme is vastgesteld, ervaart neuroborreliose, een systemische infectie van spirocheten die zowel het centrale zenuwstelsel als het perifere zenuwstelsel kan aantasten. 

Chronische lyme

Veel academische onderzoekers en artsen noemen de aanhoudende symptomen van lyme het post lyme syndroom na behandeling (PTLDS). Maar als je patiënten vraagt ​​die ernstig ziek blijven nadat ze voor lyme zijn behandeld, zullen ze duidelijk maken dat het om de chronische ziekte van Lyme gaat. Naast de moeilijkheid om een ​​juiste diagnose te stellen, wordt de behandeling van lymeziekte gecompliceerd door het feit dat het standaard antibioticum het meest effectief is wanneer het vroeg in de ziekte wordt toegediend, al houdt ook bij tijdige behandeling een substantieel percentage van de patiënten voortdurende klachten. Elke vertraging in de behandeling zorgt ervoor dat de infectie zich door het lichaam verspreidt, wat leidt tot een ernstigere chronische vorm van de ziekte. Deze chronische vorm van de infectie vereist vaak sterkere intraveneuze antibiotica of langdurige antibiotica om de infectie te bestrijden. Zelfs dan blijven veel patiënten ziek.

Onderzoekers van de Tulane en Columbia universiteit willen betere methoden ontwikkelen om Borrelia burgdorferi op te sporen en te behandelen. Dr. Embers bestudeert de ziekte van Lyme sinds 1998, meestal met behulp van diermodellen. Haar vroege werk toonde aan dat vier maanden na infectie noch een 28-daagse kuur met doxycycline, noch een 90-daagse antibioticakuur (30 dagen IV ceftriaxon, gevolgd door 60 dagen orale doxycycline) de ziekte van Lyme kon uitroeien in apen. Meer recent vond ze spirocheten in meerdere organen bij apen na een 28-daagse kuur met doxycycline.

 

Het groeiende bewijs, dat aantoont dat Borrelia in staat is om een ​​korte antibioticakuur te overleven, laat zien dat we moeten evolueren naar een meer geïndividualiseerde benadering van de behandeling van de ziekte van Lyme.

De casestudie werd uitgevoerd in samenwerking met Dr. Brian Fallon van het Lyme and Tick-Borne Diseases Research Center aan de Columbia universiteit Irving Medical Center.

 

Studie: Frontiers | Detecting Borrelia Spirochetes: A Case Study With Validation Among Autopsy Specimens | Neurology (frontiersin.org)

Persbericht Tulane universiteit:

Study finds evidence of persistent Lyme infection in brain despite aggressive antibiotic therapy | Tulane News